Příklad z praxe

14.11.2023

Prazdroj vrací vysbírané plechovky zpět do oběhu

Jeden ze strategických cílů Prazdroje je, aby spotřebitelské obaly všech jeho produktů byly znovu použitelné nebo recyklovatelné a zároveň alespoň z poloviny vyrobeny z recyklátu. Tento cíl firma splní už letos, o sedm let dříve, než plánovala. Klíčový je posun u plechovek.

Slovenský zálohový systém jako první v Evropě nabízí výrobcům nápojů možnost odkoupit vysbírané plechovky za účelem jejich recyklace do nových. Prazdroj díky tomu symbolicky uzavřel jejich koloběh. Od nového roku zvýšil podíl recyklátu v těle všech svých plechovek pro slovenský trh na 75 %, přičemž jako první pokrývá veškerý obsah recyklátu materiálem vysbíraným prostřednictvím zálohového systému. Vyšší podíl recyklovaného hliníku navíc zaručí snížení uhlíkové stopy plechovek o 39 % ročně.

Kromě úspory suroviny je u plechovek vyráběných z recyklátu v porovnání s plechovkami z panenského materiálu zásadní energetická náročnost při jejich výrobě. Plechovka vyrobená plně z recyklátu má oproti té čistě z panenského materiálu až o 80 % nižší uhlíkovou stopu a k její výrobě postačí jen 5 % energie oproti plechovce vyrobené z primární suroviny. Hliník lze navíc recyklovat prakticky do nekonečna, a to bez dopadů na jeho kvalitu.

Významným reprezentantem našich plechovek s vysokým obsahem recyklátu na českém trhu je plechovka Pilsner Urquell, která je vyráběná z materiálu obsahující 75% recyklované složky. Podstatou tohoto úspěchu je spolupráce s výrobcem a dodavatelem plechovek, který pro nás výjimečně certifikovaný materiál těchto parametrů zajišťuje.

 

Vždy lze udělat více

Společnost k plné cirkularitě obalů částečně vykročila již ohlášením odchodu od pivních PET lahví v roce 2019 a v této oblasti podniká i další kroky. Z pohledu baleného piva je i nadále nejšetrnějším obalem k přírodě vratné sklo, které v Prazdroji průměrně otočí až 26krát při průměrné návratnosti 98 %. Plechovky, které z 97 % tvoří právě hliník, se k němu nyní díky zálohování výrazně přibližují.

V oblasti sekundárních obalů můžeme potvrdit, že obalová folie plechovek je vyráběná ze 100 % recyklovaného plastu, obsah recyklátu v obalech z vlnité lepenky je 95 %.

 

Kontakt

Martina Vajskebrová

Plzeňský Prazdroj,a.s.

Materiál manager CZ, SK

Případová studie Prazdroj

(201,58 KB, .pdf)

Stáhnout