Příklad z praxe

17.10.2023

Udržitelné obalové řešení: Jak Madeta a.s. inovuje v oblasti balení

Udržitelnost a inovace jsou v dnešní době klíčovými slovy mnoha průmyslových odvětví. Také v Madetě se snažíme najít optimální řešení, které by respektovalo nejen potřeby našeho podnikání, ale i životní prostředí.

Historie a kontext

Madeta a.s. má bohatou historii, sahající více než sto let zpět. Jako tradiční česká potravinářská firma se od svého založení věnujeme výrobě mléčných produktů. Naším hlavním cílem byla a stále je výroba přírodních sýrů, ale naše portfolio zahrnuje celé mlékárenské spektrum.

Když hovoříme o obalech, stává se udržitelnost klíčovým aspektem naší strategie. S rozmanitým portfoliem produktů používáme širokou škálu obalových materiálů. Neustále usilujeme o to, aby byly naše obaly nejen kvalitní a ekonomické, ale také udržitelné.

Výzva udržitelnosti

Balení potravin představuje specifickou výzvu. Je nezbytné zajistit, aby byly naše produkty bezpečně baleny a chráněny, ale zároveň musíme minimalizovat negativní dopady našich obalů na životní prostředí. Tím pádem hledáme kompromis mezi snižováním hmotnosti obalů, zvyšováním obsahu recyklátů a používáním monomateriálů.

Naše řešení

Zavedli jsme inovativní řešení – redukci potištěné plochy a množství inkoustu na shelf ready obalech. Používáme skupinový karton z vlnité lepenky, který maximálně využívá recyklovaný obsah a má FSC certifikaci. Díky vodním barvám dosahujeme ekologičtějšího tisku a snižujeme potřebu barev.

A co je nejlepší? Implementace tohoto řešení nevyžadovala žádné významné změny ve výrobním procesu. Náklady byly minimální, a to především v čase grafika na změnu grafik.

Výsledky hovoří za vše

Od doby, kdy jsme toto řešení zavedli, dosáhli jsme 83% úspory inkoustu. Původní pokrytí tiskem bylo 59 %, ale nyní jsme to optimalizovali na pouhých 10 %. Kromě snížení nákupních cen jsme dosáhli mnoha dalších benefitů, jako je ušetření 14,4 kg polymerových tiskových desek, použití 100% recyklovatelného řešení a další.

Závěr

Díky tomuto projektu plánujeme postupně snížit potištěnou plochu u všech našich shelf ready obalů. Přesvědčili jsme se, že i malé změny mohou mít velký dopad. Doporučujeme ostatním firmám, aby přistupovaly k udržitelným obalovým řešením s celkovým pohledem na životní cyklus obalu a hledaly optimální řešení pro všechny jeho fáze.

Kontakt:

Petr Tichý

+420 606 652 763

petr.tichy@madeta.cz

Případová studie Madeland

(210,87 KB, .pdf)

Stáhnout