Příklad z praxe

10.10.2023

Udržitelný přístup: redesign obalu Pierot

Když spolupracujete s firmou už tak dlouho, že byste spolu mohli oslavit perlovou svatbu, je skvělé, když se vztah stále vyvíjí, věříte si a jdete spolu do změn, které nejsou snadné. Takhle by se dala popsat spolupráce mlékárenské společnosti OLMA a výrobce plastových obalů greiner packaging slušovice s.r.o..

Určitě si vybavíte jogurt Pierot, který byl spojen s jedinečným designem kelímku ve tvaru poháru na široké nožce v černé barvě. V tomto na první pohled rozpoznatelném obalu se prodával 20 let. V Greineru se mu přezdívalo familiárně „černoch“. A právě při příležitosti oslavy 20. narozenin se OLMA a greiner packaging slušovice s.r.o. rozhodli pro změnu designu obalu. 

A proč vůbec měnit něco, co je zajeté, snadno rozpoznatelné, vypadá to dobře na regálu a zákazníci jsou na to zvyklí? Jinými slovy, proč měnit něco, co funguje?

Odpověď je jednoduchá. Obě firmy jdou stále za udržitelnější výrobou a původní kelímek tyto nároky nesplňoval. Rozhodlo se, že obal Pierotu ztratí ikonickou nožku, ale současně příroda získá významnou úsporou emisí CO2, úsporu paliva i úsporu plastů.

Ptáte se, jak může mít na pohled malá úprava kelímku nějaký větší dopad? Máme to spočítáno. A čísla jsou to více než sympatická. Nové balení uspoří ročně až 48 tun plastu. Kelímek byl navrhnutý tak, aby byl kompaktní a dobře stohovatelný. Kdybyste poskládali 5 kelímku na sebe před změnou, bude stoh vysoký téměř 10 cm. Po změně zaberou jen 2,8 cm. Díky tomu ze Slušovic do Olomouce pojede o 119 naložených kamionů méně než před změnou. Na litry nafty je to úspora 6 200 litrů. Celková uhlíková stopa je pak o 32 % nižší.

Samotný start nového kelímku nebyl úplně bez problémů a odstranění technických problémů v procesech výroby či logistiky si vyžádal celou řadu zásahů i trpělivost našich zákazníků. Věříme však, že udržitelnější a ekologičtější obal stojí za to a výrobek typu Pierot si jej zaslouží. Věříme, že i spotřebitelé toto ocení a zůstanou svému oblíbenému Pierotu věrni nejméně dalších 20 let.“ říká generální ředitel společnosti OLMA Ing. Martin Krystián.

Kontaktní osoba:

Klára Stojanovičová

k.stojanovicova@greiner-gpi.com

Případová studie Pierot

(197,88 KB, .pdf)

Stáhnout